Myślenie wizualne w edukacji -V Ogólnopolska Konferencja Freblowska

Wychowanie przedszkolne i edukacja wczesnoszkolna to kluczowe momenty w życiu młodego człowieka – jego kreatywność, ciekawość świata i zdolność pochłaniania informacji jest w swoim rozkwicie. Mózg dziecka potrzebuje stymulacji, by tworzyć połączenia neuronowe.

Mieliśmy ogromną przyjemność występować (na zdjęciu nasz wysłannik Gabriela Borowczyk – współzałożycielka GoAcademy) na V Ogólnopolskiej Konferencji Freblowskiej, która odbyła się 5.09.2019 w Lublinie. Edukacja w duchu Freblowskim (Friedrich Wilhelm Fröbel – niemiecki pedagog, teoretyk i czołowy kreator wychowania przedszkolnego o orientacji humanistycznej. Był twórcą pierwszego systemu wychowania przedszkolnego zwanego fröbizmem. Zobacz: froebel.pl)

W duchu freblowskim warto w edukacji wykorzystywać to, co mamy w nas, i dookoła nas – tworzyć kreatywne rzeczy z „niczego” a więc rysunek, notatka graficzna wpisują się w tę filozofię. Podczas konferencji pokazywaliśmy nauczycielom, że warto samemu rysować, zachęcać dzieci do rysowania i wykorzystywać wizualizację w edukacji.

Rys. Ćwiczenie motoryki ręki dziecka

Młodsze dzieci zapraszać do współtworzenia, starsze zachęcać do samodzielnego tworzenia. Nie krytykować a doceniać. Rys. Ćwiczenie motoryki ręki dziecka

I tak kilkuset nauczycieli dostało w pięknej auli  do ręki mazaki i kartki i … rysowali, kreska po kresce, ku własnemu zdziwieniu, że po chwili stawało się to rysunkiem. Pokazaliśmy, że rysować każdy może i że jest to tylko kwestia prostych technik. Inspirowaliśmy do tworzenia wizualnych komunikatów nie tylko skierowanych do dzieci, ale i do rodziców 😊

Brak Komentarzy

Dodaj Komentarz